51 82 77 36 – 026

50 82 77 36 – 026

علت خرابی ترموفیوز یخچال الکترواستیل

به اشتراک بذارید

علت خرابی ترموفیوز یخچال الکترواستیل

علت خرابی ترموفیوز یخچال الکترواستیل، یکی از مهمترین قطعه در یخچال است که از برفک زدن جلوگیری می کند. این وسیله همچنین مانع آتش سوزی در یخچال خواهد شد.

تماس با نمایندگی یخچال الکترواستیل در کرج، از بهترین و مجرب ترین تکنسین ها در این حوزه کاری بهره ببرید.

علت خرابی ترموفیوز یخچال الکترواستیل

ترموفیوز چیست؟

این قطعه که همان سنسور حرارتی است که در یخچال های امروزه تعبیه شده و نقش این قطعه خیلی مهم، جلوگیری از برفک و آتش سوزی در یخچال است. در کل می توان گفت، این وسیله کار ایمنی و محافظتی یخچال را بر عهده دارد.

ترموفیوز در کجای یخچال الکترواستیل قرار گرفته است؟

همان طور که اشاره کردیم، این قطعه در یخچال هایی وجود دارد که بدون برفک می باشند. این سنسور حرارتی در کنار المنت قرار گرفته و مقابله می کند، یخچال را با گرمای خیلی زیاد یعنی وقتی دمای دستگاه از حدی که مشخص شده بالاتر برود، به سنسور فشار زیادی وارد می شود، در نتیجه باعث سوختن این قطعه و از کار افتادن المنت در یخچال می شود. وقتی ترموفیوز بسوزد و المنت روشن نشود در یخچال برفک ایجاد می شود.

دمای ترموفیوز چگونه است؟

تایمر وسیله ای است که، در یخچال های قدیمی برای بیرون کردن المنت از مدار مورد استفاده قرار می گرفت. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی در یخچال ها، به جای تایمر از ترموفیوز استفاده می شود. دمای فعال شده در ترموفیوز، معمولا در بدنه آن نوشته می شود. حالا اگر این دما ثبت نشده باشد، به این معنا است که دمای آن 72 تا 82 درجه سانتی گراد فعال و مانع آتش سوزی می شود.

علت خرابی ترموفیوز یخچال الکترواستیل

علل های خرابی ترموفیوز یا همان سنسور حرارتی

با توجه به اینکه، مراقبت نکردن درست از هر وسیله ای باعث زود خراب شدن آن می شود، استفاده غیراصولی از یخچال هم می توان به این قطعه مهم آسیب برساند. در ادامه این مقاله، با چند مورد از خرابی سنسور حرارتی یخچال آشنا می شویم:

 • اگرلاستیک درب یخچال دچار نقص شود، ترموفیوز و المنت دچار مشکل و باعث می شود این دو قطعه به خوبی کار نکنند.
 • هیچ گاه درب یخچال را به مدت طولانی باز نگه ندارید، همان طور که قبلا به آن اشاره کردیم، این کار باعث می شود هوای گرم وارد کابین شده و ترموفیوز به خوبی کار نکند.
 • هیچ گاه یخچال خود را در محیط های گرم و مرطوب قرار ندهید. مثلا کنار سینگ ظرفشویی ویا اجاق گاز
 • حتما یخچال خود را با فاصله مناسب با دیوار و کابینت قرار دهید، تا فضایی برای عبور و خروج هوا باشد و ترموفیوز دچار آسیب نشود.
 • برای اینکه این قطعه زود خراب نشود و از کار نیوفتد، بهتر است درب یخچال را زیاد باز و بسته نکنید. با این کار یخچال شما عمر طولانی تری خواهد داشت.

چگونه متوجه شویم، ترموفیوز یخچال خراب است

اگر یکی از علائم زیر را در یخچال خود مشاهده کردید، خیلی سریع آن را بررسی و اقدام کنید:

 1. زمانی متوجه شدید، که دمای داخل کابین از حد معمول گرم شده باشد.
 2. وقتی در یخچال های بدون برفک، شما برفکی مشاهده کردید.
 3. همچنین زمانی در قسمت دیواره اواپراتور برفک هایی مشاهده کردید.
 4. یکی از علائم دیگر، می توان به انجام ندادن یخ زدایی یا همان دیفراست اشاره کرد.

علت خرابی ترموفیوز یخچال الکترواستیل

تفاوت بین ترموفیوز با ترمودیسک چیست؟

ترمودیسک: این قطعه بر روی اواپراتور قرار گرفته و زمانی که این ترمودیسک دچار مشکل شود، در دمای پایین ایجاد برفک و در دمای بالا دچار آتش سوزی می شود.

چند اختلاف این دو قطعه را با هم بررسی می کنیم:

 • ترموفیوز همان طور که از اسمش مشخص است، مثل فیوز عمل می کند، و زمانی که خراب شود قسمت برفک زدایی هم دچار مشکل می شود. ترمودیسک به برد دستور می دهد که برفک زدایی انجام دهد، و برد به المنت دستور ذوب برفک را می دهد.
 • ترمو دیسک بر روی اواپراتور قرار می گیرد اما ترموفیوز کنار المنت نصب می شود.
 • ترموفیوز در دمای 72 تا 82 درجه سانتی گراد فعال شده اما ترمودیسک در دمای -5 تا -12 سانتی گراد فعال می شود.
 • ترموفیوز فقط برای یخچال های نوفراست تعبیه شده اما ترمودیسک علاوه بر یخچال در ماشین ظرفشویی، جاروبرقی، ماشین لباسشویی و اتومبیل برای کنترل دما مورد استفاده قرار می گیرد.

حرف آخر: کاربران گرامی، با توجه به حساسیت این قطعه در یخچال حتما به محض دیدن یکی از علائم ذکر شده با نمایندگی تعمیر یخچال الکترواستیل در کرج تماس بگیرید.

 

 

 

 

 

 

 

فهرست مطالب

به اشتراک بذارید

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + یازده =